Навчальні матеріали з астрономії


Самостійна робота з теми «Сузір’я. Небесна сфера»




5 стимулів знати астрономію

1.     Не боятися! 
Ваша астрономічна обізнаність має позбавити Вас від тих «космічних страхів», про які нині так часто полюбляють розповідати засоби масової інформації й оповідями про які переповнений Інтернет. Не згасне вмить Сонце, не попадають з неба всі зорі, комети не віщують поганих подій. Навіть астероїди, що справді можуть неочікувано з’явитись на шляху Землі, не так часто падають на її поверхню.
Загальновідомий факт ― наукова обізнаність допомагає значно простіше, без зайвого остраху, «спілкуватися» з довкіллям. Але людині, істоті суспільній, мало побороти страх. Їй треба ще відповідати часу, тобто тій епосі, в якій вона живе. Таке «занурення у свій час» людині забезпечує культура
2. Бути культурною людиною! 
Якщо Ви нічого не знаєте про героїв міфів Стародавньої Греції, тоді Вам не зрозуміти, чому сузір’я Оріона міститься на зимовому небі, а сузір’я Скорпіона ― на літньому. Якщо Ви чули про Молочний Шлях і навіть бачили його на зоряному небі, але нічого не знаєте про чумаків, тоді Вам годі зрозуміти, чому цю білясто-іскристу небесну смугу в Україні здавна називають Чумацьким Шляхом.
Вам будуть незрозумілими сюжети картин багатьох художників, роботи скульпторів, музичні й поетичні твори, якщо Ви не знаєте назв небесних світил, походження цих назв, чи навіть того, коли і як можна спостерігати ці світила на зоряному небі. Майже всі вони стали символами, які людство використовує не лише в суто науковому, але й у значно ширшому культурному значенні.
Важко визнати культурною людину, яка переконує Вас у тому, що прибульці прилетіли з сузір’я Пегаса. І не тому, що ми досі нічого не знаємо про інопланетян. Ні, вони, мабуть, справді є. От тільки прилетіти до нас з будь-якого сузір’я не можуть, бо немає такого у Всесвіті об’єкта, як сузір’я. Це річ уявна, що «існує» на небесній сфері, яка також є позірною, а не справжньою.
Без астрономічних символів культуру уявити важко. Суть астрономії культури полягає в тому, що не просто астрономічні знання чи астрономія як наука є складовими культури, а сама культура пронизана астрономічним змістом. Погодьтеся, можливість бачити зоряне небо над головою є визначально-фундаментальною для розвитку нашої земної цивілізації. Якби нашу планету весь час огортали хмари й людина ніколи не бачила зоряного неба, то на Землі була б зовсім інша цивілізація.
3. Мати широкий кругозір! 
Обсяг і широта Ваших уявлень про світ нині значною мірою визначаються як астрономічними знаннями, якими Ви володієте, так і тією астрономічною інформацією, яку Ви здатні зрозуміти й використати для власних потреб.
На перше око такі знання складні, а тому опанувати їх важко. Ні, вони не складні, бо це найзагальніші, відносно давно з’ясовані й перевірені закономірності нашого Всесвіту, які ми сприймаємо як факти реальності. Нам не стільки треба опанувати ці знання, скільки повірити в них, тобто довіритися астрономії, яка їх встановила. Здавалося б не варто говорити про віру, коли йдеться про наукові результати, але насправді «маємо те, що маємо», тобто мусимо довіряти науці — засвоювати певну кількість фактів, як таблицю множення. Єдине, що відрізняє віру в науку від віри, наприклад, в Бога, це те, що вона не абсолютна.
Наукові факти правдиві, істинні, але тільки в межах певної наукової теорії, або наукової парадигми (системи уявлень на якомусь з етапів розвитку науки). Оскільки наукові теорії й парадигми з плином часу змінюються (доповнюються й розширюються) чи виникають нові, що «вбирають» в себе старі уявлення, то наукова істина завжди є відносною.
4. Ні ― шарлатанам — астрологам і різним провидцям! Ваш світогляд може бути не науковим і Ви можете вірити навіть у надприродні сили, але є закони природи, що не залежать від людей, від нашої з вами волі. Ці закони встановлює наука, зокрема й астрономія. Можна їх сприймати чи не сприймати, намагатися спростовувати (так чинять окремі люди, що не згідні з результатами «офіційної» науки). Але діяти всупереч цим законам людині не під силу.
Суть, привабливість і навіть краса науки є в тому, що вона здатна знаходити в довкіллі закономірності й ставити їх на службу людині для облаштування кращого життя. У науковому знанні загалом, і в астрономічному зокрема, проявляє себе інтелект людства. У нього попереду ще багато нерозгаданих таємниць нашого світу, але він впорається з ними, бо вже неодноразово доводив спроможність знаходити істину на тернистому шляху пізнання світу.
Натомість різної масті шарлатани від науки, зокрема й астрологи, маскуючись під неї, видають власні твердження й фантазії як природні закономірності. Було б нічого, якби такі люди тримали при собі антинаукові уявлення, але зазвичай вони активно намагаються їх «впровадити в життя», продати у прямому розумінні цього слова якщо не державі, то хоча б малоосвіченим її громадянам.
Щоб не втрапити в халепу з такими «науковцями» — віщунами долі, прогнозистами бізнесових та інших житейських справ, треба бодай трохи бути обізнаним у науці. Що стосується астрології, то не завадять елементарні знання з астрономії. Вона, до слова, зовсім не заперечує зв’язку людини й Космосу. Ба більше, саме астрономія й показує наскільки він є тісним — ми не просто є частиною нашого Всесвіту, ми породжені ним, ми його «діти».
5. Цінуйте життя в найкращому зі світів!
Більшість з нас не замислюється над тим, як наше особисте життя пов’язане з Усесвітом. Це мабуть тому, що людина відчуває себе майже нічим у велетенському світі, межі якого не спроможна осягнути своїм розумом. Але, як встановили науковці, Всесвіт такий великий і різноманітний з доволі банальної причини, бо в ньому є ми. Можливо існують всесвіти простішої будови, ніж наш, а можливо, є і значно складніші світи. Але ми (люди) з’явилися саме в тому всесвіті, який уможливив нашу появу. Тобто існування Людини і Всесвіту взаємопов’язані. У цьому, до слова, полягає суть так званого антропного принципу.
З давніх-давен людей вражає неповторна краса зоряного неба, вабить, хвилює й цікавить його безмежність і таємничість. Значною мірою ці душевні й розумові переживання Людини втілилися в астрономії. Її успіхи неймовірно змінили наші уявлення про Всесвіт. Якщо наші пращури мало розуміли його закони, а тому сприймали довкілля суто інтуїтивно, образно, то нині ми знаємо про наш Всесвіт значно більше. Хоча з погляду майбутніх поколінь ці знання будуть, мабуть, мізерними, а наші уявлення про Всесвіт наївними.
Але кожен з нас живе тут і тепер ― на планеті Земля, на самому початку космічної ери людства. Бути гідним у своїх інтелектуальних діях і культурних вчинках як перед пращурами, так і перед нащадками ― хіба це не висока ціль, яку Ви маєте ставити перед собою. І Ви зможете її досягти, якщо серед іншого будете знати й астрономію.

Немає коментарів:

Дописати коментар